ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΗ Β. ΦΑΝΑΡΑ (1967-2023)

ΨΗΦΙΣΜΑ

της Κοσμητείας της Θεολογικής Σχολής
του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Αθήνα 17 Ιουνίου 2023

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ θρηνεί για την αδόκητη απώλεια του εκλεκτού συναδέλφου, Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας Βασιλείου Φανάρα.

Ο Βασίλειος Φανάρας διακεκριμένος ερευνητής, διδάσκαλος και συνάδελφος, πέραν του επιστημονικού του έργου καταλείπει εξαιρετικό παράδειγμα ήθους και αφοσιώσεως στο εκπαιδευτικό καθήκον.

Συγκλονισμένοι από το αιφνίδιο και απροσδόκητο της απώλειάς του ευχόμαστε στη σύζυγό του, στα τέκνα και στους οικείους του να έχουν την άνωθεν παραμυθία και προσευχόμαστε όπως ο πανάγαθος Θεός τάξει την ευγενή ψυχή του «ἐν σκηναῖς δικαίων».

Μετά το θλιβερό άγγελμα της εκδημίας του η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ αποφάσισε τα εξής:

1. Να εκφράσει τα ειλικρινή συλλυπητήρια του συνόλου των μελών της Σχολής στην οικογένεια του εκλιπόντος συναδέλφου.
  2. Να κυματίζει επί τριήμερο μεσίστια η σημαία της Σχολής.
  3. Να κατατεθεί στεφάνι στη μνήμη του αοίδιμου συναδέλφου.
  4. Να παραστεί ο Κοσμήτωρ, εκπροσωπώντας τη Σχολή, στην εξόδιο ακολουθία, η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 19η Ιουνίου 2023 και ώρα 16:00 στον Ι. Ναό Αναλήψεως του Κυρίου Θεσσαλονίκης (Λεωφ. Βασιλίσσης Όλγας107).
  5. Να ανασταλεί η λειτουργία της Σχολής κατά την ανωτέρω ημέρα.
  6. Να δημοσιευθεί το παρόν στον Τύπο.

Αιωνία του η μνήμη!

Ο Κοσμήτωρ