ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Καλούμε όσους εκ των φοιτητών ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στην προσπάθεια για τη σύσταση χορωδίας βυζαντινής μουσικής, υπό την εποπτεία της σχολής μας, να στείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στη διεύθυνση fapostolos@theol.uoa.gr έως και τις 5 Νοέμβριου 2022. Τη σύσταση της χορωδίας και τη διεξαγωγή των απαραίτητων μαθημάτων θα αναλάβει ειδικός διδάσκαλος βυζαντινής μουσικής υπό την εποπτεία του επίκουρου καθηγητή Αποστολού Φωτίου. Στόχος της προσπάθειας είναι να διατηρήσει και μεταλαμπαδεύσει τη γνήσια εθνική μας μουσική παράδοση που κληροδοτήθηκε ως παρακαταθήκη στις νέες γενιές, στους φοιτητές μας. Θέλει έτσι να συμβάλει όχι μόνο στη διάσωσή της, αλλά και στην ανάδειξή της, αφού χαρακτηρίζεται ως ένα απ' τα πλουσιότερα και πλέον αξιόλογα μουσικά είδη στο παγκόσμιο μουσικό στερέωμα.