ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΜΕΛΕΤΗΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, στο πλαίσιο της υλοποίησης ενός στρατηγικού σχεδιασμού για την αναβάθμιση και τον εκσυγχρονισμό των κτηριακών υποδομών της Σχολής, αιτήθηκε προ διετίας την εκπόνηση μελέτης πυροπροστασίας και ηλεκτρολογικών εφαρμογών.

Οι Πρυτανικές Αρχές και η Τεχνική Υπηρεσία του ΕΚΠΑ, κατόπιν σχετικών αποφάσεων, έκαναν αποδεκτό το ανωτέρω αίτημα και πλέον, μετά την ολοκλήρωση των απαιτούμενων κατά το νόμο ενεργειών, προχώρησαν στην υπογραφή σύμβασης με ανάδοχο.

Πρόκειται για ένα εξαιρετικά σημαντικό έργο, ύψους 261.266,38 ευρώ, το οποίο θα «εκσυγχρονίσει τις εγκαταστάσεις που αφορούν στην Πυροπροστασία του κτηρίου της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ και παράλληλα θα αναβαθμίσει της ηλεκτρολογική εγκατάσταση της Σχολής σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς».

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η ασφάλεια και η εύρυθμη λειτουργία αποτελούν συνάρτηση της απρόσκοπτης διεξαγωγής έρευνας και διδασκαλίας, το έργο αυτό έρχεται να επιλύσει χρόνια προβλήματα και να αναβαθμίσει τη Σχολής μας.

Η Κοσμητεία ευχαριστεί όλους, όσοι συνετέλεσαν στην υλοποίηση του δίκαιου αιτήματος της Σχολής μας.