ΕΚΔΗΜΙΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΕΡΓΑΜΟΥ, ΥΠΕΡΤΙΜΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΡΧΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΑΝΔΡΑΜΥΤΤΗΝΟΥ ΚΥΡΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ (ΖΗΖΙΟΥΛΑ)

Η Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) εκφράζει τη θλίψη της για την εκδημία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Γέροντος Περγάμου, Υπερτίμου και Εξάρχου κόλπου Αδραμυττηνού του Οικουμενικού Πατριαρχείου, κυρού Ιωάννου (Ζηζιούλα), Διδάκτορος της Θεολογικής του ΕΚΠΑ, Καθηγητή Δογματικής και Συμβολικής Θεολογίας, τ. Προέδρου της Ακαδημίας Αθηνών.

Η εξόδιος ακολουθία θα τελεσθεί το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 12:30 στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αθηνών.