ΑΜΕΣΗ Η ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ ΤΟΥ ΚΟΡΟΝΟΪΟΥ

Άμεση η ανταπόκριση της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. στην εφαρμογή των μέτρων πρόληψης και προστασίας από την πανδημία του κορονοϊού

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Άμεση υπήρξε η ανταπόκριση της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) στο πεδίο της εφαρμογής των μέτρων πρόληψης και προστασίας από την πανδημία του κορονοϊού, τα οποία έχουν τεθεί σε ισχύ από την Ελληνική Πολιτεία και από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο πλαίσιο και της έναρξης του χειμερινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2020-21.

Ειδικότερα:

1.     Ορίστηκε τριμελής Επιτροπή υπεύθυνη εφαρμογής πρωτοκόλλου διαχείρισης πιθανού  κρούσματος COVID-19, αποτελούμενη από την Ιατρό Αναπλ. Καθηγήτρια κ. Μαρία Βασιλειάδου, την Επόπτρια του κτηρίου της Σχολής Αναπλ. Καθηγήτρια κ. Βασιλική Σταθοκώστα και τον Επιστάτη κ. Θωμά Λιάπη, η οποία και συνεδρίασε τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2020. Αμέσως μετά τη συνεδρίαση της Επιτροπής ξεκίνησε άμεσα η υλοποίηση των αποφάσεων και οδηγιών της.
  2.     Τοποθετήθηκε ειδική σήμανση στα καθίσματα των χώρων διδασκαλίας της Θεολογικής Σχολής (Αμφιθέατρα, Αίθουσες και Σπουδαστήρια).
  3.     Τοποθετήθηκαν σε όλους τους χώρους της Σχολής ανακοινώσεις για την υποχρεωτική χρήση μάσκας, καθώς και για την αποφυγή της εισόδου των φοιτητών σε χώρους διδασκαλίας χωρίς την παρουσία του διδάσκοντα.
  4.     Πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τους Προέδρους των δύο Τμημάτων της Σχολής η προμήθεια ειδών καθαρισμού και απολύμανσης, αντισηπτικού υγρού και μασκών.
  5.     Λειτουργούν σε εμφανή σημεία της Θεολογικής Σχολής, πριν την είσοδο στους χώρους διδασκαλίας, της Γραμματείας και της Βιβλιοθήκης,  24 σημεία απολύμανσης με χρήση αντισηπτικού υγρού.
  6.     Αγοράστηκε ηλεκτρονικό θερμόμετρο για τη δειγματοληπτική, εξ αποστάσεως θερμομέτρηση των φοιτητών, κατά την είσοδό τους στο κτήριο της Σχολής.
  7.     Ξεκίνησε τη λειτουργία του στον Γ΄ όροφο του Κτηρίου της Θεολογικής Σχολής ιατρείο προκαταρκτικής διαχείρισης πιθανού κρούσματος COVID-19, υπό την Εποπτεία της Ιατρού Αναπλ. Καθηγήτριας κ. Μαρίας Βασιλειάδου.
  8.     Εξασφαλίστηκε η παρουσία καθαριστριών με κατάλληλη διευθέτηση του ωραρίου τους (πρωί-απόγευμα) για την απολύμανση και τον εξαερισμό των χώρων διδασκαλίας καθ’ όλη τη διάρκεια τέλεσης των μαθημάτων. Ταυτόχρονα, με ενέργειες της Κοσμητείας έχει ήδη υποβληθεί αίτημα στις αρμόδιες υπηρεσίες του Ε.Κ.Π.Α. για την πρόσληψη δύο επιπλέον υπαλλήλων καθαριότητας για την κάλυψη των αναγκών της απογευματινής λειτουργίας του Κτηρίου της Σχολής.
  9.     Στην Κεντρική Βιβλιοθήκη της Θεολογικής Σχολής τέθηκαν σε λειτουργία δύο ηλεκτρονικοί υπολογιστές για την κάλυψη σχετικών εκπαιδευτικών αναγκών, και έχει ενημερωθεί όλο το διδακτικό προσωπικό να διευκολύνει τους φοιτητές με την παροχή εκπαιδευτικού υλικού προσβάσιμου σε ηλεκτρονική μορφή.

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής ευχαριστεί θερμά τα μέλη της ανωτέρω Επιτροπής διαχείρισης πιθανού κρούσματος COVID-19, καθώς και τους κ. Δημήτριο Αλεξόπουλο, Ειδικό Συνεργάτη της Κοσμητείας σε θέματα ανάπτυξης και ακαδημαϊκής δικτύωσης, και κ. Χρήστο Κοντό, μέλος του προσωπικού φύλαξης της Σχολής, για την πολύτιμη συμβολή τους στην κοινή προσπάθεια για ασφαλή πρόσβαση και παραμονή στους χώρους της Σχολής μας.

Στη μάχη αυτή είμαστε όλες και όλοι μαζί, δεν περισσεύει κανείς, προκειμένου να προασπίσουμε το υπέρτατο αγαθό της ζωής.

Από την Κοσμητεία