Ο ΚΟΣΜΗΤΩΡ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΣΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

Τρίτη 26 Δεκεμβρίου 2023

Ο Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.), Καθηγητής Εμμανουήλ Δ. Καραγεωργούδης παρέστη στην Πατριαρχική και Συνοδική Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι. Μετά το πέρας της ιερής ακολουθίας, ο κ. Κοσμήτορας συνεχάρη τον νέο Μητροπολίτη Σελευκείας κ. Θεόδωρο για την εκλογή και χειροτονία του, τον νέο Αρχιγραμματέα κ. Βοσπόριο για την προαγωγή και εις πρεσβύτερο χειροτονία του, τον από Αρχιγραμματέα νέο Πρωτοσύγκελλο κ. Γρηγόριο για τα νέα καθήκοντά του και τον Μέγα Αρχιδιάκονο κ. Αλέξανδρο (απόφοιτο της Θεολογικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.) για την προαγωγή του.