ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ - [29.12.2023]

Σάββατο 30 Δεκεμβρίου 2023
 Κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Βασιλόπιτας στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών - [29.12.2023]

Με λαμπρότητα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου 2023 η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Βασιλόπιτας στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών χοροστατούντος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου Β'. Παρέστησαν Αρχιερείς, υπουργοί, βουλευτές, Περιφερειάρχες, Δήμαρχοι, εκπρόσωποι των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, ακαδημαϊκοί, κληρικοί και λαϊκοί.

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και τη Θεολογική Σχολή επροσώπησαν ο Πρύτανης του ιδρύματος, Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, ο Αντιπρύτανης Έρευνας, Καινοτομίας και Δια Βίου Μάθησης Αν. Καθηγητής κ. Χρήστος Γ. Καραγιάννης, ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής, Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Δ. Καραγεωργούδης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Ε.Κ.Π.Α., Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρήνης και Πατριαρχικός Έξαρχος Μελίτης κ. Κύριλλος (Κατερέλος), Καθηγητής, ο Καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Μπελέζος, Ο Διευθυντής του Ιστορικού Τομέα του Τμήματος Θεολογίας, Αν. Καθηγητής κ. Ιωάννης Αντ. Παναγιωτόπουλος, και η Διευθύντρια του Τομέα Κανονικού Δικαίου και Βυζαντινής Θεολογίας από του Θ' αι. - Βιβλικών Σπουδών και Πολιτιστικού Βίου της Μεσογείου του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, Αν. Καθηγήτρια κ. Έλενα Γιαννακοπούλου.

Μετά το πέρας της ακολουθίας, ο Κοσμήτορας κ. Καγεωργούδης αντάλλαξε ευχές με τον Μακαριώτατο και συνομίλησαν για θέματα κοινού ενδιαφέροντος.