ΕΚΔΗΜΙΑ ΗΛΙΑ Β. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Η Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) αναγγέλλει με θλίψη την εκδημία του Ηλία Οικονόμου, κορυφαίου Καθηγητή της Παλαιάς Διαθήκης.

Η Εξόδιος Ακολουθία θα ψαλεί την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 15:00 μ.μ. στον Ιερό Ναό Αγίου Διονυσίου Διονύσου Αττικής.

- Οδηγίες πρόσβασης

ΨΗΦΙΣΜΑ

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής, πληροφορηθείσα την εκδημία του Ηλία Β. Οικονόμου, Ομοτίμου Καθηγητού της Σχολής και του Ε.Κ.Π.Α. αποφάσισε ομόφωνα:

- Να εκφράσει τα θερμά συλλυπητήρια σύσσωμου του Προσωπικού της Θεολογικής Σχολής προς την οικογένεια και τους οικείους του εκλιπόντα.

- Να προβεί o Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής σε κατάθεση στεφάνου στην εξόδιο ακολουθία του εκδημήσαντα Καθηγητή.

- Να εκφωνήσει επικήδειο λόγο ο Αν. Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής κ. Χρήστος Γ. Καραγιάννης, Αντιπρύτανης Έρευνας, Καινοτομίας και Δια Βίου Μάθησης του Ε.Κ Π.Α.

- Την ημέρα της εξοδίου ακολουθίας, η Θεολογική Σχολή να παραμείνει κλειστή και η σημαία στο Κτήριο της Σχολής να κυματίζει μεσίστια.