Η ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ» ΤΟΥ EUROPEAN WERGELAND CENTRE

Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2021
Η Θεολογική Σχολή φιλοξενεί τις ακαδημίες του προγράμματος «Σχολεία για όλους» του European Wergeland Centre

Στη Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.), υπό την αιγίδα της Κοσμητείας, και στο Παιδαγωγικό Εργαστήριο Θρησκευτικής Εκπαίδευσης του Τμ. Θεολογίας, που διευθύνει ο Αν. Καθηγητής Παιδαγωγικής Επιστήμης και Θρησκευτικής Εκπαίδευσης, Μάριος Κουκουνάρας Λιάγκης πραγματοποιήθηκαν σε δύο συνεχόμενα τριήμερα (29-31/10 και 5-7/10/2021) δύο ακαδημίες του προγράμματος «Σχολεία για όλους» του  Ευρωπαϊκού Κέντρου Wergeland υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και την υποστήριξη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής. Σε αυτά υποδεχθήκαμε εκπαιδευτικούς και γονείς από 25 συνεργαζόμενα σχολεία, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία συνάντησης με τους εταίρους του έργου και τη ομάδα επιμόρφωσης στον τομέα της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και της  συμπερίληψης. Τις ακαδημίες χαιρέτησε ο Κοσμήτορας της Σχολής, Αν. Καθηγητής, Χρήστος Καραγιάννης.