Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – [30.01.2024]

Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) εορτάζει με λαμπρότητα την εορτή των Τριών Ιεραρχών και της Ελληνικής Παιδείας την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024.  Στον Πανεπιστημιακό Ιερό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου (Καπνικαρέα), θα τελεσθεί, ώρα 07:00-10:00, Όρθρος μετ΄ αρτοκλασίας, Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και Αρχιερατικό Μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως των Ιδρυτών, Δωρητών, Ευεργετών και πάντων προαπελθόντων μελών της Πανεπιστημιακής κοινότητας του Ε.Κ.Π.Α. Στη συνέχεια, θα πραγματοποιηθεί εόρτιος τελετή στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30), το πρόγραμμα της οποίας περιλαμβάνει προσφώνηση από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο, και ομιλία του Επικ. Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας, Πανοσιολογιώτατου Αρχιμανδρίτου π. Ισίδωρου-Χαράλαμπου Κάτσου, με τίτλο:

"Ο Διάλογος της Θεολογίας με τις Θετικές Επιστήμες.
Σύγχρονες Σκέψεις και Κριτικές Παρατηρήσεις με Βάση το Έργο των Τριών Ιεραρχών".

Ο Χορός Ψαλτών «Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» θα αποδώσει επίκαιρους Ύμνους υπό τη χοραρχία του Καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη, μέλους του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α.

Στη μεγάλη αυτή γιορτή της πανεπιστημιακής μας κοινότητας, ας συμμετάσχουμε ενεργά όλες και όλοι, ώστε η παρουσία της Θεολογικής Σχολής να είναι δυναμική!

- Εικόνα: Λεπτομέρεια από την ιερή εικόνα των Τριών Ιεραρχών
  του Πανεπιστημιακού Ιερού Ναού Εισοδίων της Θεοτόκου (Καπνικαρέα)