ΕΚΔΗΜΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΥ Π. ΜΠΡΑΤΣΙΩΤΗ, ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΕΚΠΑ)

Η Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) με θλίψη αποχαιρέτησε ένα σπουδαίο Καθηγητή της, τον Νικόλαο Π. Μπρατσιώτη, ο οποίος διακρίθηκε για τη συμβολή του στην επιστήμη της Θεολογίας και για το ακαδημαϊκό του ήθος.

Ο εκλιπών υπηρέτησε με ζήλο το γνωστικό αντικείμενο της Παλαιάς Διαθήκης και την Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη, ενώ ταυτόχρονα συνέβαλε τα μέγιστα στο εκπαιδευτικό και κοινωνικό έργο της Εταιρείας των Φίλων του Λαού (Λαϊκόν Πανεπιστήμιον).

Σύμπασα η ακαδημαϊκή κοινότητα της Θεολογικής Σχολής προσεύχεται ο Θεός να αναπαύσει την ευγενή ψυχή του "ἐν σκηναῖς δικαίων".